16 lutego 2023

Terapia ręki

Zajęcia terapii ręki

W ramach realizacji zajęć pomocy pocovidowej odbywały się w I semestrze zajęcia terapii ręki. Uczestniczyło w nich kilku młodszych uczniów naszej szkoły.

Terapia ręki polega na usprawnianiu precyzyjnych ruchów dłoni i palców, mających na celu zaangażowanie całej kończyny górnej do wykonywania różnorodnych zadań.

Główną rolą jest poprawa funkcjonowania ręki i wykonywania płynnych ruchów, czyli:

• zdolności trzymania przedmiotu (odruch chwytu),

• zdolności przenoszenia ciężarów (siła ręki)

• zdolności manipulacyjnych (wykonywania bardziej skomplikowanych czynności, w tym przygotowanie do umiejętności m.in.: rysowania, pisania pod kontrolą wzroku).

Pracując nad trudnościami manualnymi dziecka, należy się skupić na funkcjonowaniu całego ciała, nie tylko dłoni czy ręki, dlatego każde zajęcia rozpoczynaliśmy od rozgrzewkowej gimnastyki i rozciągania.

Wykonywaliśmy również różne ćwiczenia, usprawniające pracę motoryki małej. Ponadto, na zajęciach wykorzystywaliśmy planszowe gry, doskonalące pracę ręki, a także skupialiśmy się na wypracowaniu prawidłowego chwytu. Terapię ręki łączyliśmy też z ćwiczeniami z dziedziny integracji sensorycznej.

Dziękuję uczestnikom za zaangażowanie i chętnym za udział w zajęciach.

Małgorzata Skrzypczak