01 grudnia 2022

Sensoryczne zabawy ze "śniegiem"

Na dworze już coraz zimniej, aż chciałoby się zobaczyć prawdziwy śnieg za oknem. Niestety, musimy jeszcze trochę poczekać.

Ostatniego dnia listopada przeprowadziłam w klasie 3, w ramach lekcji zastępczej, zajęcia sensoryczne, których celem było usprawnienie motoryki małej.

Najpierw wspólnie z uczniami obejrzeliśmy filmik edukacyjny o tym, jak powstaje śnieg i jakie inne zjawiska atmosferyczne zachodzą zimową porą.

Następnie zabraliśmy się za produkcję własnego, choć sztucznego śniegu. Potrzebowaliśmy pieluchy typu pampers, a właściwie jej wkładu: małych niepozornych kulek, które zatrzymują wilgoć. Po umieszczeniu ich w misce, dodaliśmy wodę. Teraz wystarczyło już tylko je zagniatać. Oprócz "białego śniegu” mieliśmy też kolorowy, dzięki dodaniu barwników, uzyskanych z bibuły.

Taka sensoryczna zabawa pozwala dzieciom poznawać świat wszystkimi zmysłami, zachęca do eksperymentowania i doskonale wpływa na rozwój motoryczny. To także ciekawy sposób na wspólną zabawę w grupie rówieśniczej.

Małgorzata Skrzypczak