16 listopada 2023

Eksperymenty przyrodnicze „Odkrywając Tajemnice Świata”

Eksperymenty przyrodnicze „Odkrywając Tajemnice Świata”

Nauka to nieustająca podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące funkcjonowania świata wokół nas. Eksperymenty przyrodnicze pozwalają nam zgłębić tajemnice natury i odkryć zasady rządzące naszym otoczeniem.

16 listopada po raz kolejny uczniowie z klas 4 - 8 szkoły podstawowej uczestniczyli w czynny sposób w pokazie eksperymentów prezentowanych przez pracownika firmy „Edu Event” - pana Mateusza Łuckiego.

Uczniowie zgłębiali zagadnienia z dziedzin fizyki i chemii. Poznali Zasadę Zachowania Pędu na przykładzie wirującego krzesła obrotowego. Dowiedzieli się, czym jest żyroskop, którego przykładem jest wirujący bączek lub statek kosmiczny.

Ciekawym eksperymentem były magnesy neodymowe oraz lewitujące nadprzewodniki. Zjawiska te znajdują zastosowanie w nowoczesnej technologii kolejowej, w której pojazdy lewitują nad torami, eliminując tarcie i zwiększając w ten sposób pęd pojazdu.

Dla młodych przyrodników widowiskowym doświadczeniem był eksperyment z wykorzystaniem ciekłego azotu oraz gazu - butanu, „płonąca ławka”, czy „płonąca dłoń”. Prowadzący przypomniał młodzieży zasady bezpieczeństwa związane z łatwopalnym gazem oraz, jak należy zachować się podczas ulatniającego się butanu.

Czas eksperymentowania upłynął szybko i bardzo aktywnie. Młodzi odkrywcy uzyskali odpowiedzi na trudne pytania, niejednokrotnie dochodząc do nich samodzielnie.

Zachwyceni i zapaleni do dalszego odkrywania tajemnic świata uczniowie podziękowali prowadzącemu gromkimi brawami oraz zaprosili na kolejne odkrywcze spotkanie.

 

Elżbieta Ratajczak