20 kwietnia 2023

Wizyta w Czechach

Lubiń- Polnićka

Uczniowie klasy 5,6 i 7 rozpoczęli nowy rozdział historii naszej szkoły- jako pierwsi przetarli szlaki, prowadzące do pięknej, malowniczej wioski Polnićka w Czechach. Co prawda, umowa o współpracy z czeską szkołą została podpisana w 2019 roku, ale pandemia uniemożliwiła wyjazd.

Starania czeskiej i polskiej szkoły o rozpoczęcie wymiany uczniowskiej nareszcie doszły do skutku. W miniony czwartek dzieci wyjechały do Czech. Przyjęcie było miłe. Program pobytu w szkole zawierał wspólne zajęcia- kodowanie, śpiew, zabawy integracyjne. Z każdą chwilą uczniowie czuli , że stają się częścią czeskiej szkoły, a bariera językowa nie stanowi problemu.

Kolejny dzień spędzili w Żdarze- zwiedzili Bazylikę świętego Mikołaja oraz Kościół św. Jana Nepomucego na Zielonej Górze. Deszczowe popołudnie minęło edukacyjnie- Dom Przyrody w miejscowości Kratka Ves okazał się dla uczniów miejscem dobrej ekozabawy.

W sobotę pojechali do Pragi- do przepięknej i przepełnionej różnorodnością stolicy Czech. Niezwykłe wrażenie na wszystkich zrobiła Katedra na Hradczanach, zbudowana już w XIII w. Dzień upłynął ciekawie, a sporo emocji przysporzył nam widok kibiców, którzy w tym czasie udawali się na derby Pragi.

W niedzielę przyszedł czas na pożegnanie- szybkie i smutne.

To były niezapomniane chwile spędzone u zagranicznych sąsiadów…

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w wymianie międzyszkolnej- cudownie poradziliście sobie z nową i jakże trudną dla was sytuacją. Godnie reprezentowaliście lubińską szkołę. Dziękujemy rodzicom za zaufanie; nauczycielom i pracownikom szkoły za nieocenioną pomoc przy współorganizowaniu tego przedsięwzięcia.

Jesteśmy pewni, że są to początki nowego, ciekawego i owocnego działu w historii lubińskiej szkoły.

Małgorzata Ryba, Anna Matuszak, dyrektor-Jarosław Drożdżyński