05 maja 2023

Wycieczka do stolicy Wielkopolski

Wycieczka do stolicy Wielkopolski

„Bo najważniejsze jest to, co masz w sercu…”- czyli „Piękna i Bestia”

Takie przesłanie wypływało ze spektaklu teatralnego, jaki uczniowie klas IV-VIII lubińskiej szkoły obejrzeli w piątkowy wieczór, 5 maja, w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Dwugodzinny seans pt.„Piękna i Bestia” minął niepostrzeżenie. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem patrzyli na wspaniałą grę aktorów, podziwiali tańce i słuchali wirtuozerii orkiestry. Najlepszym dowodem, że spektakl spodobał się, były pytania o następny wyjazd do teatru…

Zanim jednak zajęliśmy balkonowe miejsca w teatrze, spędziliśmy wiele godzin na zwiedzaniu stolicy Wielkopolski i jej okolicy. Niezapomniane wrażenia wywarła na uczniach wizyta w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Ogromne posągi, eksponaty z egzotycznych krajów, piramida oraz kopia okrętu Krzysztofa Kolumba, zwiedzane w towarzystwie syna i wnuka Arkadego Fiedlera- to była niezła gratka.

 W południe byliśmy świadkami symbolicznej walki koziołków z wieży poznańskiego ratusza , a po niej obejrzeliśmy ciekawą kolekcję eksponatów w Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz zajrzeliśmy do barokowego kościoła farnego, znajdującego się nieopodal Starego Rynku. Był też czas na zakup pamiątek. Niezapomniane chwile spędziła na Starym Rynku w Poznaniu uczennica klasy VI- Maja Osiewicz, której z okazji urodzin wszyscy uczestnicy wycieczki odśpiewali gromkie „Sto lat”.

 W drodze do teatru zobaczyliśmy Hotel Bazar, miejsce noclegu Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przemówienie z okna tegoż hotelu w dniu 26 grudnia 1918 uruchomiło kaskadę zdarzeń, które doprowadziły do wybuchu powstania wielkopolskiego.

Nieco zmęczeni, z największą przyjemnością, zrelaksowaliśmy się na trawie, przy okazałej fontannie, w Parku Adama Mickiewicza – zabytkowym parku miejskim w centrum Poznania, jednym z najokazalszych parków w mieście.

Kolejne wielkie wrażenie zrobił na uczniach olbrzymi Pomnik Adama Mickiewicza oraz Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 (Poznańskie Krzyże)- pomnik upamiętniający wydarzenia Poznańskiego Czerwca 56, kiedy to robotnicy zakładów Hipolita Cegielskiego wyszli na ulice. Był to pierwszy w PRL-u strajk generalny i demonstracje uliczne. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Pomnik składa się z dwóch stalowych krzyży (symbole śmierci i zmartwychwstania), połączonych razem ze sobą oraz monumentu z głową orła.

Po całodziennym zwiedzaniu Poznania, przyszedł czas na posiłek w galerii Stary Browar, drobne zakupy i przygotowanie się do teatru.

Pomimo intensywnego dnia, towarzyszyła nam energia i dobry humor, a morał spektaklu: „Bo najważniejsze jest to, co masz w sercu” zachowamy na zawsze w pamięci.

Dziękujemy p. Skorackiej i p. Szczęsnej za pomoc w sprawowaniu opieki podczas wycieczki.

                                                Marta Bzymek, Małgorzata Ryba